Czy 5 latka może poczuć się czasami jak dama?

Pola spotkała ostatnio swoja rówieśniczkę na placu zabaw. Dziewczynka zainteresowała się jej pomalowanymi paznokietkami. Zapytała mamy czy też jej pomaluję. Mama jednak stanowczo odpowiedziała:

– Nie! Małe dziewczynki nie powinny malować paznokci!

Zrobiła to tak dosadnie, że dziecko nawet nie zapytało dlaczego. Przez chwilę zrobiło mi się głupio, ale tylko przez chwilę. Sama pamiętam jak byłam malutka i mama czasami malowała mi paznokcie. Nic mi się nie stało, a dawało mi to dużo radości. Dzieci bardzo lubią upodabniać się do swoich rodziców. To my im dajemy dobre i złe przykłady, a one nas później naśladują. Ja maluję Polce czasami paznokcie nie dlatego żeby ładnie wyglądała, tylko dlatego żeby sprawić jej przyjemność. Dla zabawy. Choć nie ukrywam, że mnie również to cieszy kiedy mamy pomalowane paznokcie w tym samym kolorze. Droga mamo jeśli nie chcesz malować dziecku paznokci najlepiej sama też tego nie rób. Ale nie znaczy to, że mamy z tipsami do kolan mają je zakładać dzieciom. Broń boże nie o to chodzi. Wszystko trzeba robić rozsądnie.

Jednak czy istnieje powód aby nie malować? Otóż, tak. Lakiery do paznokci zawierają dużo szkodliwych substancji a skóra dziecka jest delikatna przez co bardziej narażona na ich skutki. Dzieciaki często przecierają oczy rączkami, obgryzają paznokcie, wtedy te substancje mają większe szanse przeniknąć do organizmu. Najbardziej toksycznymi substancjami są DBP, Toluen i Formaldehyd. DBP czyli ftalan dibutylu jest przede wszystkim rakotwórczy, może zakłócać pracę nerek. Jest zakazany na terenie Uni Europejskiej. Toluen jest szkodliwy dla układu oddechowego, rozrodczego, krwionośnego oraz nerwowego i immunologicznego.Istnieje również ryzyko, że podrażni skórę i oczy. A popularny formaldehyd może uszkodzić płytkę lub spowodować reakcje alergiczną. Z tych chemicznych związków nie korzysta m.in.marka ORLY i  VIPERA. Bezwzględnie się zgadzam, że jednak szkoda tych małych delikatnych pazurków. To samo tyczy się nas dorosłych jeśli już posiadamy wiedzę nie niszczmy naszej płytki i zrezygnujmy niebezpiecznych lakierów na rzecz tych bardziej przyjaznych.

Mogę porównać to do popularnej Coca-Coli. W naszym domu nigdy nie było tego napoju, Pola przez długi okres nie wiedziała nawet co to jest. Jednak świat jest jaki jest. Pamiętajmy, że dzieciaki piją coca-colę . A nasze dzieci to widzą. I tak pewnego dnia dziecko zaskoczyło mnie mówiąc, że piła już to i chciałaby się teraz napić. Jak mogłam jej zabronić. Po co? Żeby później w szkole na przerwie kupowała zamiast soczku bo zakazany owoc lepiej smakuje. Nie ma co popadać w paranoję.  Lepiej uświadomić dziecko o zagrożeniach jakie ze sobą niesie niż udawać, że to nie istnieje.

Kolejnym istotnym powodem do nie malowania paznokci jest seksualność. Kobieta dba o siebie dla lepszego samopoczucia, żeby czuć się piękniejsza i pewniejsza siebie. W konsekwencji chodzi o to aby się podobać i w końcu uwieść. Według niektórych opinii malowanie paznokci robi z dziewczynek obiekty seksualne. Sprawia, że wyglądają jak kobiety i wyglądają seksownie. Wrrrr !!! Ja to naprawdę napisałam aż przechodzą mnie ciarki na samą myśl, że ktoś może tak pomyśleć o mojej córce. Owszem może bo przecież dewiantów seksualnych nie brakuje. Ale to może nie zakładajmy dziewczynkom spódniczek  bo nogi widać i też mogą stać się obiektem pożądania. Uważam, że wszystko jest dla ludzi. Moja 5 latka już wie o co chodzi, widzi jak ja się maluję, jak dbam o dłonie i też by tak chciała. To jest natura a natury się nie oszuka. Po co by były w sklepach zabawki typu zestawy fryzjerskie, kosmetyczki albo błyszczyki cienie, tatuaże z krainą lodu? Czy też dla chłopców zestawy majsterkowicza może będą wyglądać zbyt męsko i jakaś nienormalna baba będzie chciała go uwieść? Chyba po to aby się bawić a nie robić z dziecka seksowną lalunie.

Niechcę tutaj nikogo obrażać. Wyrażam tylko swoją subiektywna opinie. Możecie się z nią zgodzić albo nie. Jednak jak wasza córeczka pomaluję sobie czasami pazurki nawet tym toksycznym lakierem, na swój ulubiony różowy kolor to chyba nie odpadnie jej od razu cała ręka?

2 komentarze

 1. Kochana masz w 100 %
  Ty jeszcze masz córcie..a mój syn mając 3 latka widząc mnie jak maluje paznokcie czy robię makijaż też chciał…
  I nie uważam bym była złą matką pozwalając mu na to…
  Teraz ma 4 i wie,że trzeba o siebie dbać ( dłonie,twarz ,ciało) ale makijaż i kolory na pazurkach są dla dziewczynek ?
  Pozdrawiamy ?

  • Królewna Wylewna

   To się nazywa Super Mama. Pewnie,że nie jesteś zła mamą, masz po prostu mądre podejście do sprawy 🙂
   Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *